סיבה טובה לקום בבוקר

"הרגשתי שכדור פוגע לי במצח", זה הדימוי הדרמטי בו משתמשים אנשים רבים כדי לתאר את החווייה של הפיטורים, ערב הפרישה לגימלאות. לבד מהשלכות רבות נוספות, מוצא עצמו לפתע האדם המבוגר חשוף בפני צורך למצוא משמעות חדשה לחיים, לשנים רבות שעדיין לפניו. 

"לפני שלוש שנים נודע לי לראשונה שאני זקן", באופן הזה נפתחו דבריו של עלם חמודות בן ששים ושלוש וחצי וקצת ששאל אותי אם בא לי לאמן אותו. עוד לא ידעתי אז על מה אנחנו הולכים להתאמן אבל ליתר בטחון אמרתי שכן אני מעוניין. "על מה בדיוק אנחנו הולכים להתאמן", שאלתי את האיש החביב העונה לשם דודיק, שמו נודע לי רק  בהמשך, והוא ענה לי בלי יותר מדי לחשוב, "על איך אני מוצא משמעות בחיים שלי..".

החלטתי לפתוח בצולבת הרגילה, מי מאין למה ומדוע. "זה ההוא שעד אז שילם לי משכורת", דודיק משתף, "הוא קרא לי למשרד והציע לי בחביבות, הוא חשב שזה הומור גבוה, להתחיל להתעניין בעלויות של זרעי פרחים לגינה ושעות פתיחה של הלונהפארק כי החל מהחודש הבא הוא לא מתכוון להמשיך ולשלם את שכרי. כי אני כבר זקן. ברור שדבר ראשון הייתי בשוק כי עד אז היתה העבודה הדבר הכי חשוב לי. אבל אחרי שהתאוששתי קצת", הוא ממשיך אחרי הפסקה, "עשיתי כדבריו והלכתי לעבוד בגינה ולהשתעשע עם הנכדים בלונהפארק..""זה היה לפני יותר משלוש שנים", הוא ממשיך, "נכדים וגינה, גינה ונכדים ועוד נכדים וגינה וקצת הרצאות בקתדרה ולפעמים גם קצת חוץ לארץ. אבל עכשו אני מרגיש שאם אני לא מוצא משמעות יותר משמעותית (הציטוט מהמקור), אני אשתגע".
 

הבקשה למצוא משמעות חדשה בחיים אינה מפתיעה. לא תמיד נשתמש בביטוי הזה בשמו המפורש אך כאשר יישאלו, מרבית האנשים מעניקים מקום ראשון ברשימת הצרכים שלהם ל"שתהיה לי סיבה טובה לקום בבוקר". לרבים רבים מתמלא צורך זה במהלך החיים באמצעות העיסוק בפרנסה. כאשר זו נפסקת הם עומדים בפני שוקת שבורה. משמעות מאד מרכזית בחייהם אובדת.

מתברר גם שהשמחה על העלייה בתוחלת החיים היתה מעט מוקדמת. אם בעבר היו אנשים מגיעים לגיל פרישה ומספרים לעצמם ש"לא נורא, איכשהו כבר נעביר את הזמן שנשאר לנו", היום עומדת בוכטה של שנים לפני הפורשים ובלי למצוא משהו משמעותי לעסוק בו הם הולכים לאיבוד. בגיל הפרישה נמצאים מרבית האנשים כאשר בין רבע לשליש מחייהם הבוגרים עודם לפניהם. לרשותם משאבים כמו כסף ופנאי שהיו זמינים פחות בתקופות חיים קודמות.

דודיק מבין את זה. גם אני. אנחנו נכנסים לסדרת מפגשים שתכליתם כמו שאומר הווייז "להתחיל מסלול מחדש": להגדיר מחדש מטרות ויעדים, לברר יכולות ומשאבים ולעצב תוכנית פעולה שתביא את דודיק הכי קרוב למקום בו יוכל לומר לעצמו "מצאתי משמעות חדשה לחיים".   

מנטור לניהול עם משמעות