"רגשות שליליים" -  כעס, פחד, עצב​

ע"פ עמירם קאופמן

 

"כל אחד יכול להתרגז - אין קל מזהאך להתרגז על האדם הנכון, במידה הנכונהבעיתוי הנכון, למטרה הנכונה ובדרך הנכונה  -אין זה דבר קל כלל ועיקר".    [אריסטו] 

 

הגיע הזמן להרחיב דיבור על הרגש "כעס", שהוא המרכזי בין מה שמכנים "רגשות שליליים". 
מדוע דווקא ברגש "כעס" כרגש ה"שלילי" המרכזי? משום שפעמים רבות הכעס הוא רגש משני ולא ראשוני. כלומר - הכעס מופיע כרגש משני הנוצר מאחד משני הרגשות הראשוניים הקיימים מאחוריו ויוצרים אותו:

*   הרגש "עצב" על משהו שהתרחש בעבר.

*   והרגש "פחד" מפני משהו שעלול להתרחש בעתיד

עיצרו לרגע ובידקו: האם באמת עצב קשור תמיד למשהו שקרה בעבר?האם באמת הפחד קשור תמיד למשהו שעלול לקרות בעתיד? כלומר: אם אני מרגיש כעס - אז: או שאני בעצם מרגיש עצב בגלל משהו שהתרחש בעבר, והעצב גורם לכעס.או שאני בעצם מרגיש פחד מפני משהו שעלול להתרחש בעתיד, והפחד גורם לכעס. 

למשל: נהג חותך אותי בפראות על הכביש. אני מרגיש כעס, כאן ועכשיו. אבל...

אולי אני בעצם מרגיש עצב, כי אנשים "חותכים" אותי בחיים ולא נותנים לי להתבטא? והנהג הזה רק משקף את העובדה שאני נותן לאנשים לזלזל בי? ואולי אני בעצם מרגיש פחד, כי אני מפחד מה יקרה אם הנהג הזה יגרום לי לתאונת דרכים? וממש עלה לי בזיכרון התת מודע מה קרה למשפחתו של חבר טוב שנפצע בתאונת דרכים? 

אבל מדוע זה בכלל חשוב אם מרגישים כעס, עצב או פחד. זאת מסיבה פשוטה ועמוקה מאוד.

כי כדי לנהל את הרגשות באופן אפקטיבי, חייבים להיות מדויקים בהבחנת הרגשות! 

דוגמה נוספת:נניח שמגיעים הביתה ומגלים שהכיור עולה על גדותיו ומלא כלים מלוכלכים. מיד מרגישים כעס על בני הבית שיצרו את המצב הזה. ובכל זאת, הבה נדייק: 

האם באמת מרגישים כעס? האם באמת מרגישים עצב?האם מרגישים עצב כי נזכרים בכל הפעמים שבני הבית לא עשו מה שהתבקשו וזה סימן שהם לא אוהבים אותי? ואולי אני בעצם מרגיש פחד? פחד מכך שבני הבית לא אוהבים אותי, ינטשו אותי וישאירו אותי להזדקן ולמות לבד? 

דיוק הרגשות שאותם אנחנו חווים, מאפשר לנו לנהל אותם באופן הרבה יותר אפקטיבי! 

איך לתרגל את הצעד הזה?בכל פעם שכועסים (אל תדאגו - אנחנו נוטים לכעוס לא מעט), עצרו לרגע והתבוננו: אולי אתם בעצם עצובים בגלל שאתם נזכרים במשהו עצוב שקרה בעבר?אולי אתם בעצם פוחדים בגלל משהו רע שאתם חוששים שיקרה בעתיד?

 

מנטור לניהול עם משמעות