איזה מנהל צריך מנטורינג 

מה זה מנטורינג?

 

המילה מנטורינג (Mentoring) מגיעה מהשפה האנגלית ומוגדרת במילון כחונכות, הכוונה, הדרכה וייעוץ. למעשה, המנטורינג למנהלים כפי שהוא מוכר בישראל הוא שילוב מנצח של האימון, ייעוץ וחניכה. המנטורינג הוא תהליך שתכליתו התפתחות אישית ומקצועית של המנהל, בדרך להיות מי שהוא רוצה להיות, לעשות מה שהוא רוצה לעשות ולהשיג מה שהוא רוצה להשיג. המנטורינג עונה על כל מה שהאימון והייעוץ, כל תחום  לעצמו, השאירו מחוץ לתמונה. הוא יוצר אינטגרציה ביניהם ומאחד אותם לתחום עשייה איכותי ומלהיב הנותן פתרון יותר שלם!

 

מנטורינג- מאיפה זה בא?

 

המונח מנטורינג אינו חדש, מנהלים, יזמים ואנשי עסקים מסתייעים לא מעט שנים במנטור. הוא מהווה עבורם מודל לחיקוי, מלמד אותם, מאמן אותם, "מותח" אותם, תומך בהם, מעודד ומעצים.

השם מנטור הגיע מהמיתולוגיה היוונית. ערב צאתו למלחמה מפקיד אודיסיאוס את בנו בידי חברו מנטור כדי שיחנוך את הנער בהיעדרו. העבודה שנעשתה השביעה כנראה את רצון האב כיוון שבהמשך השאיל מנטור את שמו לדורות רבים אחריו כמודל איכותי לחניכה.

לאחרונה החלו גם מנהלים בישראל לאמץ את התחום הזה, לא רק לחייהם המקצועיים אלא אף לחיים האישיים. רבים נעשו מודעים לחשיבות ההתפתחות האישית, לצורך ברכישת ידע וכלים אמיתיים בדרך להצלחה. האימון (Coaching) סלל את הדרך והכין את הקרקע לדבר הבא, לדבר היותר "שלם", למנטורינג!

 

 מה ההבדל בין קואצ'ינג לבין מנטורינג?

 

הקואצ'ינג הוא חלק מתוך המנטורינג, אחד התחומים המקצועיים שבאים בו לשימוש ומתבסס על הנחת יסוד המכבדת את המתאמן כישות שלמה וכמומחה בתחום עיסוקו ובחייו. הקואצ'ינג לבדו אינו מתאים לאנשים שמבקשים עצות, תשובות ופתרונות. בניגוד למאמן שעוסק בתהליך בלבד ללא הבנה הכרחית בתכנים, על המנטור להיות בעל הבנה רבה בתחום העיסוק של הלקוח. מרכיב  החניכה כולל אלמנט רחב מאוד של למידה. המנטור הוא הרבה יותר מורה מאשר מאמן ומתפקידו להעניק למתאמן ידע, לאו דווקא כזה הנלמד בבית הספר אלא ידע שמעורר השראה ומניע לפעולה, תומך פוטנציאל, ידע שמוביל להצלחה, שמרחיב את התודעה,  שמשחרר מחסומים ומאפשר צמיחה.

 

 למי מתאים מנטורינג?

 

מנטורינג מתאים לאנשים פרטיים, לעצמאים, למנהלים ואנשי מפתח במסגרות עסקיות וארגוניות שונות. במתכונתו הקלאסית המנטורינג יכול להתבצע בצורת עבודה של "אחד על אחד", וגם במנטורינג לצוותים.

מגיעים לתהליך אנשים שבוחרים לקחת אחריות על החיים שלהם, להגביר את רמת המודעות שלהם ולעשות כל מה שנדרש בשביל להיות במיטבם ולהפיק תוצאות יוצאות דופן. החניך האידיאלי הוא אדם סקרן, פתוח, אדם שצמא להתפתחות אישית, שרעב להצלחה ומחויב לצמיחה, שמשתוקק לעלות על מסלול של למידה ועשייה ולממש את ייעודו. 

 

המנטורינג מביא עימו תועלות רבות ומגוונות. הוא עונה על כל מה שהאימון והייעוץ השאירו מחוץ לתמונה ולכן הוא הפתרון השלם למנהלים.

מנטור לניהול עם משמעות